510CCA16M4900AAG
Mfr.Part #
510CCA16M4900AAG
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC XO 16.4900MHZ CMOS SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
4-SMD, No Lead
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Supply :
3.3V
Current - Supply (Max) :
26mA
Frequency Stability :
±20ppm
Power Supplies :
3.3V
Output :
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max) :
18mA
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Frequency :
16.49MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
16.49MHz
Number of Terminations :
4
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
510CCA16M4900AAG
Skyworks Solutions, Inc. 510CCA16M4900AAG
510CCA16M4900AAGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD