50ZL5.6MEFC4X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50ZL5.6MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Impedance :
1Ohm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
5.6µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
54.6mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Tolerance :
±20%
Height :
7mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
ZL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
1.4986mm
Ripple Current :
130mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Diameter :
4mm
Datasheets
50ZL5.6MEFC4X7
Rubycon 50ZL5.6MEFC4X7
ZL 5.6μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can