50ST224MA13216
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50ST224MA13216
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 50VDC 1206
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Film Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
Solder Pads
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±20%
Series :
PMLCAP®, ST
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Applications :
DC Link, DC Filtering
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Capacitance :
0.22µF