50MU103KY11608
Mfr.Part #
50MU103KY11608
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP FILM 10000PF 10% 50VDC 0603
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination :
Solder Pads
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
PMLCAP®, MU
Tolerance :
±10%
Datasheets
50MU103KY11608
Rubycon 50MU103KY11608
PMLCAP MU 0603 1608Metric Film Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm ±10% 10000pF 50V