50KST36-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50KST36-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Number of Poles per Deck :
1
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Base Product Number :
50KST36
Termination :
Solder
Index Angle :
36 °
Number of Switch Sections :
1
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Current Rating :
200mA
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Feature :
Process Sealed
Mount :
Panel
Depth Behind Panel :
18.77mm
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Style :
Non-Shorting
Number of Decks :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 9.65mm Dia
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Positions :
10
Package :
Bulk
Contact Material :
Reach Compliance Code :
Compliant
Switch Function :
SP10T
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Angle of Throw :
36°
Index Stops :
Continuous
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Pbfree Code :
yes
Actuator Length :
9.53mm
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
115V
Series :
50
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Termination Type :
Solder
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Solder Lug
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Switch Action :
LATCHED
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Body Height :
14.63 mm
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Features :
Process Sealed
Datasheets
50KST36-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"