50C36-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
50C36-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY W/O PANEL
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Actuator Material :
Stainless Steel
Mounting :
Panel Mount
Grayhill
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Pbfree Code :
yes
Number of Switch Sections :
1
Base/Housing Material :
Thermoset
Number of Poles per Deck :
1
Contact Style :
Non-Shorting
Length :
28.7mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Index Stops :
Continuous
Termination Style :
Solder Lug
Mount :
Panel
Package :
Bulk
Number of Decks :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
Straight
Contact Finish :
Gold
Contact Resistance :
10MOhm
Series :
50
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Product Type :
Rotary Switches
Max Voltage Rating (AC) :
220V
RoHS :
Details
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Pole Throw Configuration :
SP10T
Features :
Index Angle :
60 °
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating - AC :
115V
Base Product Number :
50C36
Circuit per Deck :
SP10T
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Contact Material :
Metal
Product Status :
Active
Actuator :
Flatted
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Subcategory :
Switches
Throw Configuration :
DP, SP10T
Voltage - Rated AC :
115V
Angle of Throw :
36°
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Illumination Color :
Current Rating :
150mA (AC), 200mA (DC)
Lead Free :
Lead Free
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Lamp Type :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Brand :
Grayhill
Depth Behind Panel :
18.77mm
Radiation Hardening :
No
Product Category :
Rotary Switches
Panel Cutout Dimensions :
Actuator Length :
9.53mm
Number of Positions :
10
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Datasheets
50C36-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"