5022-622J
Mfr.Part #
5022-622J
Description
FIXED IND 6.2UH 830MA 470MOHM SM
Material - Core :
Iron
Current Rating :
830mA
Depth :
6.35mm
Test Frequency :
7.9MHz
Q Factor :
45
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
Q @ Freq :
45 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
470mOhm Max
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Packing Method :
TR, 13 INCH
Series :
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Max DC Current :
830mA
Tolerance :
±5%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.230 5.80mm
Pbfree Code :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
Epoxy Molded
Inductance :
6.2μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Weight :
1.5g
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
J BEND
Height :
5.84mm
Datasheets
5022-622J
API Delevan 5022-622J
5022-622J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD