5022-512J
Mfr.Part #
5022-512J
Description
FIXED IND 5.1UH 1.04A 300MOHM SM
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
5.84mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount
Construction :
Epoxy Molded
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Shape :
J BEND
Size / Dimension :
0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
Case/Size Code :
Inductance :
5.1μH
Weight :
1.5g
Height Seated (Max) :
0.230 5.80mm
Q @ Freq :
35 @ 7.9MHz
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Current Rating :
1.04A
Max DC Current :
1.04A
Q Factor :
35
Depth :
6.35mm
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Pbfree Code :
No
Test Frequency :
7.9MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Number of Functions :
1
Series :
Material - Core :
Iron
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
5022-512J
API Delevan 5022-512J
5022-512J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD