5022-224J
Mfr.Part #
5022-224J
Description
FIXED IND 220UH 213MA 7.45OHM SM
Fixed Inductors
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
7.45Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
6.2MHz
Max DC Current :
213mA
Height :
5.84mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
J BEND
Number of Functions :
1
Inductance :
220μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Number of Terminations :
2
Current Rating :
213mA
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Test Frequency :
790kHz
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
SMD/SMT
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Pbfree Code :
No
Height Seated (Max) :
0.230 5.80mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.520Lx0.250W 13.21mmx6.35mm
Weight :
1.5g
Published :
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Epoxy Molded
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
6.35mm
JESD-609 Code :
e0
Q Factor :
65
Radiation Hardening :
Material - Core :
Iron
Datasheets
5022-224J
API Delevan 5022-224J
5022-224J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD