501R18N102KV4E
Mfr.Part #
501R18N102KV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.7mm
Length :
3.17mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Depth :
1.57mm
Size / Dimension :
0.125Lx0.062W 3.17mmx1.57mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1000pF