500R07S0R4AV4T
Mfr.Part #
500R07S0R4AV4T
Manufacturer
Johanson Technology
Description
CAP CER 0.4PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Johanson Technology
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
510μm
REACH SVHC :
Unknown
Thickness :
609.6μm
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Length :
1.02mm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Capacitance :
0.4pF
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.024 0.61mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
640μm
Tolerance :
±0.05pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
S
Datasheets
500R07S0R4AV4T
Johanson Technology 500R07S0R4AV4T
S 0.4pF 50V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)