500D158M016EH2
Mfr.Part #
500D158M016EH2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
1500μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Length :
38mm
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.433Diax1.496L 11.00mmx38.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
500D
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
500D158M016EH2
Vishay / Sprague 500D158M016EH2
500D 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.433Diax1.496L 11.00mmx38.00mm -40°C~85°C Axial, Can