500C193T160CF2B
Mfr.Part #
500C193T160CF2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 19000UF 160V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
28.58mm
Series :
500C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Binding Post
Ripple Current @ Low Frequency :
23.2A @ 120Hz
Length :
143.642mm
Capacitance :
19000μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
Stud Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Diameter :
64.11mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
5.687 144.45mm
Leakage Current :
5.23068mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Tolerance :
-10% +50%
Voltage - Rated :
160V
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Datasheets
500C193T160CF2B
500C 19000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~95°C Polar Radial, Can - Screw Terminals