50000-5180H
Mfr.Part #
50000-5180H
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT HD 180POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
180
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Feature :
Mating Guide
Contact Material :
Copper
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Columns :
60
Series :
HPC™
Depth :
18.3mm
Number of Rows :
3
Contact Plating :
GXT, Gold, Lead, Tin
Length :
171.5mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Pitch :
0.100 2.54mm
Datasheets
50000-5180H
HPC™ Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold or Gold, GXT™ Black 30.0μin 0.76μm 180 Positions Pitch: 0.100 2.54mm Bulk Through Hole, Right Angle