5.0SMDJ60AHM6G
Mfr.Part #
5.0SMDJ60AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Series :
Automotive, AEC-Q101, 5.0SMDJ
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
51.7A
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW