5.0SMDJ51CA-QH
Mfr.Part #
5.0SMDJ51CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Factory Lead Time :
14 Weeks
Terminal Form :
C BEND
No
Breakdown Voltage :
59.7V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Clamping Voltage-Max :
82.4V
Applications :
Automotive, Telecom
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
60.7A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101, 5.0SMDJ
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Current-Max :
2µA
Polarity :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Surface Mount :
yes
Power Dissipation-Max :
6.5W
Configuration :
Single
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Bidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W