5.0SMDJ45A-QH
Mfr.Part #
5.0SMDJ45A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
1
Configuration :
Single
Applications :
Automotive, Telecom
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
68.8A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
C BEND
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Series :
Automotive, AEC-Q101, 5.0SMDJ
Clamping Voltage-Max :
72.7V
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
52.65V
Forward Voltage-Max :
5V
Surface Mount :
yes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Current-Max :
2µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Test Voltage :
45V