5.0SMDJ160A-T7
Mfr.Part #
5.0SMDJ160A-T7
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
19.3A
Number of Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Peak Pulse Current :
19.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
259V
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
5.0SMDJ
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
6.5W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
5kW
Terminal Form :
J BEND
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Type :
Zener
Pin Count :
2
Applications :
Telecom
Reverse Standoff Voltage :
160V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Leakage Current :
5μA
Number of Pins :
Reverse Breakdown Voltage :
178V
Breakdown Voltage :
187.5V