4TPE220MF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4TPE220MF
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Manufacturer Size Code :
D2E
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
3.1A
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Leakage Current :
88μA
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
Material :
Polymer
Capacitance :
220μF
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
10 %
Series :
POSCAP™ TPE
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Published :
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Voltage - Rated DC :
4V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
4V
Height :
1.8mm
Polarity :
Polar
Datasheets
4TPE220MF
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 4TPE220MF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:4V, 4TPE220MF pinout, 4TPE220MF datasheet PDF, 4TPE220MF amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 4TPE220MF ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.