4STD25SJR99B30X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4STD25SJR99B30X
Manufacturer
CONEC
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
CONEC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Connector Style :
D-Sub
Total Number of Contacts :
25
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Rated Current (Signal) :
7.5A
Body Breadth :
0.831 inch
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Contact Type :
Signal
HTS Code :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mounting Option 2 :
THREADED INSERT
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYESTER
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
Number of Positions :
25
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Reference Standard :
UL,VDE,CSA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number Of PCB Rows :
2
Packaging :
Bulk
Published :
Additional Feature :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, Finish :
Copper Alloy, Tin Plated
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Datasheets
4STD25SJR99B30X
Introducing D-Sub Connector Assemblies CONEC 4STD25SJR99B30X from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, 4STD25SJR99B30X pinout, 4STD25SJR99B30X datasheet PDF, 4STD25SJR99B30X amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CONEC 4STD25SJR99B30X ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
4STD25SJR99B30X Overview
4STD25SJR99B30X Features
4STD25SJR99B30X Applications
There are a lot of Conec
4STD25SJR99B30X D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP