4N40300W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4N40300W
Manufacturer
onsemi
Package / Case
6-DIP (0.400, 10.16mm)
Datasheet
Download
Description
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Optoisolators - Triac, SCR Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
60mA
Supplier Device Package :
6-DIP
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300mA
Current - LED Trigger (Ift) (Max) :
14mA
Voltage - Off State :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Turn On Time :
50μs (Max)
Output Type :
SCR
Number of Channels :
1
Approval Agency :
UR, VDE
Current - Hold (Ih) :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.1V
Package / Case :
6-DIP (0.400, 10.16mm)
Static dV/dt (Min) :
500V/µs
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Zero Crossing Circuit :
No
Datasheets
4N40300W
Introducing Optoisolators - Triac, SCR Output onsemi 4N40300W from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Channels:1, Package / Case:6-DIP (0.400, 10.16mm), Operating Temperature:-55°C~100°C, 4N40300W pinout, 4N40300W datasheet PDF, 4N40300W amp .Beyond Optoisolators - Triac, SCR Output onsemi 4N40300W ,we also offer MOC3062XSM, TLP525GF, MOC3063TVM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.