4B88PA51H01800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4B88PA51H01800
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Description
GASKT FABRIC/FOAM 8X457.2MM BELL
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
Width :
0.315 8.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Material :
Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU)
Type :
Fabric Over Foam
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18.000 457.20mm
Shelf Life :
12 Months
Storage/Refrigeration Temperature :
73°F 23°C
Shape :
Bell
Series :
51H
Published :
Max Operating Temperature :
158°C
Height :
0.091 2.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Thickness :
2.286mm
Attachment Method :
Adhesive
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
4B88PA51H01800
Laird - Performance Materials 4B88PA51H01800
Fabric Over Foam 0.315 8.00mm 18.000 457.20mm 0.091 2.30mm 51H Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU) 2.286mm Bell
4B88PA51H01800 Overview
4B88PA51H01800 Features
Fabric Over Foam
51H series
4B88PA51H01800 Applications
There are a lot of Laird Technologies EMI
4B88PA51H01800 RFI and EMI Contacts applications.
  • Transmit
  • Receive
  • Switch
  • LoT applications
  • Power Amplifier
  • Low Noise Amplifier
  • Power management
  • Internet of Things
  • Secure Payment
  • Home and Security
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    SPRING FINGER 1.2H
  • Harwin
    RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD
  • Harwin
    SMT RFI CLIP 1900/TR (T&R)
    RFI SHIELD CLIP MICRO TIN SMD
    PRE-LOADED SPRING FINGER 2.15MM