49-CBSA-5.75X5.75X0.4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
49-CBSA-5.75X5.75X0.4
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 5.75" X 5.75" T/H
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Width - Overall :
5.750 146.05mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height - Overall :
0.400 10.16mm
Length - Overall :
5.750 146.05mm
Type :
Shield, 2-Piece
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ventilation :
Non-Vented
Factory Lead Time :
3 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Series :
40-CBS
Shield, 2-Piece 0.400 10.16mm 5.750 146.05mm Through Hole 5.750 146.05mm Non-Vented 40-CBS Bulk
49-CBSA-5.75X5.75X0.4 Overview
49-CBSA-5.75X5.75X0.4 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Through Hole value
40-CBS
A solid enclosure of Bulk
49-CBSA-5.75X5.75X0.4 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
49-CBSA-5.75X5.75X0.4 RF Shields applications.
  • Electric and magnetic transmissions
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC