48IXP3-1515-7
Mfr.Part #
48IXP3-1515-7
Manufacturer
Bel Power Solutions
Package / Case
24-DIP Module, 15 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Product Category :
Operating Temperature :
-25°C~71°C
Voltage - Input (Max) :
72V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.25Lx0.80W x 0.47 H 31.8mmx20.3mmx11.9mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
3W
Applications :
ITE (Commercial)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pbfree Code :
No
Voltage - Isolation :
3.5kV
Terminal Position :
Dual
Current - Output (Max) :
100mA 100mA
Number of Outputs :
2
Package / Case :
24-DIP Module, 15 Leads
Voltage - Output 1 :
15V
Series :
IXP (3W)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Voltage - Input (Min) :
18V
Type :
Isolated Module
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
9
JESD-30 Code :
R-PDMA-P9
Efficiency :
81%
Voltage - Output 2 :
-15V
ECCN Code :
EAR99
Total Power Output-Max :
3W
Input Voltage-Nom :
48V
Trim/Adjustable Output :
Feature :
OCP, SCP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage :
15V