47ADP1J1V2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
47ADP1J1V2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Product Category :
Rocker Switches
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Material :
Brass, Copper, Silver
Subcategory :
Switches
Surface Mount :
No
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Published :
Body Breadth :
8.13 mm
Max Current Rating :
5A
Package :
Bulk
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Mount :
Brackets, Through Hole
Voltage - Rated DC :
28V
Illumination Type, Color :
Reach Compliance Code :
Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated AC :
125V
Lead Free :
Lead Free
Grayhill
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Current Rating :
5A
Brand :
Grayhill
Contact Current(DC)-Max :
5A
Product :
Rocker Switches
Length :
16.26mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function :
On-On
Panel Cutout Dimensions :
Color - Actuator/Cap :
Black
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Termination Type :
Solder
Contact Current(AC)-Max :
5A
Switch Action :
LATCHED
Electrical Life :
40,000 Cycles
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Product Type :
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
11.43mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Base Product Number :
47ADP1
Actuator Material :
Nylon
Termination :
PC Pins
Body Height :
11.68mm
Terminal Finish :
Silver (Ag)
RoHS :
Details
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Voltage Rating - AC :
125V
Illumination Color :
Series :
47A
Actuator Marking :
No Marking
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Voltage Rating - DC :
28V
Termination Style :
PC Pin
Body Length or Diameter :
15.75 mm