47A3P1R1M7QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
47A3P1R1M7QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Subcategory :
Switches
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
HTS Code :
Surface Mount :
No
Body Height :
12.7mm
Grayhill
Illumination Voltage (Nominal) :
Max Operating Temperature :
85 °C
Base Product Number :
47A3
Termination Style :
PC Pin
Electrical Life :
40,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
125V
Mechanical Life :
Voltage Rating - DC :
28V
Product :
Rocker Switches
Illumination Type, Color :
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Illumination Color :
Published :
Series :
47A
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating (DC) :
28 V
JESD-609 Code :
e4
Voltage Rating (AC) :
125 V
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Current Rating :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Breadth :
14.35 mm
Actuator Marking :
No Marking
Throw Configuration :
3PDT
Termination Type :
Solder
Panel Cutout Dimensions :
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Termination :
PC Pin
Packaging :
Bulk
Product Category :
Rocker Switches
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
28V
Switch Function :
On-On
Contact Current(DC)-Max :
5A
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
RoHS :
Details
Product Type :
Contact Current(AC)-Max :
5A
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Color - Actuator/Cap :
Black
Switch Action :
LATCHED
Lamp Type :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Length or Diameter :
16.5mm
Brand :
Grayhill
Package :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Circuit :
3PDT
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Contact Plating :
Silver
Min Operating Temperature :
-30 °C
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Datasheets
47A3P1R1M7QT
47A3P1R1M7QT datasheet pdf and Rocker Switches product details from Grayhill Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"