473MMR630K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
473MMR630K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated AC :
220V
Termination :
PC Pins
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.047µF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Dissipation Factor :
1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Length :
31mm
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Insulation Resistance :
9GOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.492Lx0.295W 12.50mmx7.50mm
Series :
MMR
Thickness :
6.5mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
473MMR630K
Cornell Dubilier Electronics 473MMR630K
MMR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.492Lx0.295W 12.50mmx7.50mm ±10% 0.047muF 220V