4554R-271J
Mfr.Part #
4554R-271J
Description
FIXED IND 270UH 570MA 800MOHM TH
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Diameter :
8.64mm
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Termination :
Radial
Inductance :
270μH
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Max DC Current :
570mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Current Rating :
570mA
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Series :
4554R
Height :
11mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
2.4MHz
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Number of Functions :
1
Construction :
Cylindrical
Q Factor :
No
JESD-609 Code :
e2
Test Frequency :
796kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.340Dia 8.64mm
Datasheets
4554R-271J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD