4554-6R8M
Mfr.Part #
4554-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 3.7A 35 MOHM TH
Test Frequency :
7.96MHz
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Size / Dimension :
0.340Dia 8.64mm
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Height :
11mm
Number of Functions :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
Cylindrical
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Inductance :
6.8μH
Max DC Current :
3.7A
Lead Free :
Contains Lead
Lead/Base Style :
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Current Rating :
3.7A
Series :
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
Tolerance :
±20%
Diameter :
8.64mm
Lead Length :
5mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
4554-6R8M
4554-6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD