4554-3R3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4554-3R3K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 5.5A 25 MOHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Diameter :
8.64mm
Series :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Construction :
Tubular
Tolerance :
±10%
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
5.5A
ECCN Code :
EAR99
Height :
11mm
Lead Pitch :
5mm
Termination :
Radial
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Size / Dimension :
0.340Dia 8.64mm
Frequency - Self Resonant :
79kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Unshielded
Q Factor :
20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Frequency :
7.96MHz
HTS Code :
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Published :
Inductance :
3.3μH
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Max DC Current :
5.5A
Packaging :
Bulk
Datasheets
4554-3R3K
4554-3R3K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD