450USG220MEFCSN22X45
Mfr.Part #
450USG220MEFCSN22X45
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.94393mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height :
45mm
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Capacitance :
220μF
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.324A @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
450V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.66A @ 120Hz
Series :
USG
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
22mm
Life (Hours) :
3000 hours
Terminal Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
1.66A
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Rubycon 450USG220MEFCSN22X45
USG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.66A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In