450USC150MEFCSN22X50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450USC150MEFCSN22X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
3000 hours
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
450V
Series :
USC
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mount :
Through Hole
Published :
Rubycon 450USC150MEFCSN22X50
USC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In