450MXG120MEFCSN20X35
Mfr.Part #
450MXG120MEFCSN20X35
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Stock
101
In Stock :
101
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
120μF
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Published :
2011
Ripple Current @ High Frequency :
1.386A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
990mA @ 120Hz
Diameter :
20mm
Tan Delta :
0.2
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Height :
35mm
Bulk
Life (Hours) :
3000 hours
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
450V
Series :
MXG
Leakage Current :
0.69714mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
720mA
JESD-609 Code :
e3
Rubycon 450MXG120MEFCSN20X35
MXG 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In