44US30-08-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44US30-08-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 1A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Category :
Rotary Switches
Lamp Type :
Number of Poles per Deck :
1
Base Product Number :
44US30
Number of Decks :
8
Index Angle :
30 °
Factory Lead Time :
16 Weeks
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Contact Current(DC)-Max :
1A
Switch Action :
LATCHED
Brand :
Grayhill
Subcategory :
Switches
Angle of Throw :
30°
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current Rating (Amps) :
1A AC
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Panel Cutout Dimensions :
Contact Plating :
Silver
Actuator :
Flatted
Product Status :
Active
Feature :
Shaft and Panel Sealed
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Contact Current(AC)-Max :
1A
Electrical Life :
6000 Cycle(s)
Index Stops :
Continuous
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Illumination Color :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Circuit per Deck :
SP12T
Features :
Shaft and Panel Sealed
Product Type :
Rotary Switches
Depth Behind Panel :
93.90mm
RoHS :
Details
Voltage Rating - AC :
125V
Termination :
Solder
Body Height :
93.9mm
Actuator Length :
11.10mm
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Current Rating :
1A
Contact Material :
Silver Alloy
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
Solder Lug
Series :
44
Contact Finish :
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Style :
Non-Shorting
Mount :
Panel
Number of Switch Sections :
8
Mechanical Life :
100000 cycles
Grayhill
Datasheets
44US30-08-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"