44UA30-03-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44UA30-03-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 12POS 1A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting :
Panel Mount
Contact Style :
Non-Shorting
Index Stops :
Continuous
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Features :
Lamp Type :
RoHS :
Details
Body Length or Diameter :
29.51 mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Surface Mount :
No
Current Rating (Amps) :
1A AC
Number of Decks :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Brand :
Grayhill
Contact Current(AC)-Max :
1A
Illumination Color :
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Current Rating :
1A
Contact Plating :
Silver
Mount :
Panel
Number of Poles per Deck :
1
Package :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
1A
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator :
Flatted
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
44
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Base/Housing Material :
Melamine
Grayhill
Angle of Throw :
30°
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Panel Cutout Dimensions :
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
16 Weeks
Switch Action :
LATCHED
Depth Behind Panel :
43.61mm
Termination Type :
Screw
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Body Height :
43.61 mm
Base Product Number :
44UA30
Contact Finish :
Number of Positions :
12
Subcategory :
Switches
Switch Function :
SP12T
Product Category :
Rotary Switches
Mechanical Life :
100000 cycles
Electrical Life :
6000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Number of Switch Sections :
3
Mounting Feature :
Contact Material :
Silver Alloy
JESD-609 Code :
e3
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Actuator Length :
11.10mm
Product Status :
Active
Voltage - Rated AC :
125V
Termination Style :
Solder Lug
Product Type :
Rotary Switches
Circuit per Deck :
SP12T
Index Angle :
30 °
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - AC :
125V
Datasheets
44UA30-03-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"