44S30-04-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44S30-04-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Depth Behind Panel :
52.40mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Pbfree Code :
yes
Actuator Length :
11.10mm
Features :
Shaft and Panel Sealed
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Mount :
Panel
Contact Style :
Non-Shorting
Termination Style :
Solder Lug
Voltage - Rated AC :
115V
Number of Decks :
4
Panel Cutout Dimensions :
Package :
Bulk
Voltage Rating - AC :
115V
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Panel Mount
Circuit per Deck :
SP10T
Angle of Throw :
30°
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Poles per Deck :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Index Stops :
FIXED
Index Angle :
30 °
Series :
44
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Mechanical Life :
100000 cycles
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Contact Material :
Silver Alloy
Voltage - Rated DC :
28V
Base Product Number :
44S30
Product Status :
Active
Datasheets
44S30-04-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"