44MS30-05-4-02N
Mfr.Part #
44MS30-05-4-02N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY SHAFT/PANEL SEAL,
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact (DC) Max Rating R Load :
1A@30VDC
Body Length or Diameter :
29.51 mm
Mechanical Life :
100000 cycles
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Series :
44
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switch Function :
4PDT
Number of Switch Sections :
5
Mount :
Panel
Angle of Throw :
30°
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Finish :
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Package :
Bulk
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Voltage Rating - AC :
115V
Surface Mount :
No
Switch Action :
LATCHED
Contact Current(DC)-Max :
1A
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Panel Cutout Dimensions :
Actuator Length :
11.10mm
Number of Positions :
2
Number of Poles per Deck :
4
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Circuit per Deck :
4PDT
Features :
Shaft and Panel Sealed
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Base Product Number :
44MS30
Current Rating :
1A (AC/DC)
Termination Type :
Screw
Electrical Life :
10000 Cycle(s)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth Behind Panel :
61.19mm
Body Height :
61.19mm
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Number of Decks :
5
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated DC :
28V
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Voltage Rating - DC :
28V
Index Angle :
30 deg
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount
Termination Style :
Solder Lug
Index Stops :
FIXED
Contact Current(AC)-Max :
5A
Datasheets
44MS30-05-4-02N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"