44MS30-03-6-02N
Mfr.Part #
44MS30-03-6-02N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY SHAFT/PANEL SEAL,
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Current Rating :
1A (AC/DC)
Package :
Bulk
RoHS :
Compliant
Switch Action :
LATCHED
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
Depth Behind Panel :
43.61mm
Pbfree Code :
yes
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Series :
44
Contact Material :
Silver Alloy
Voltage Rating - AC :
115V
Body Height :
43.61 mm
Lamp Type :
Actuator Length :
11.10mm
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Actuator :
Flatted
JESD-609 Code :
e3
Angle of Throw :
30°
Voltage - Rated DC :
28V
Number of Decks :
3
Contact Finish :
ECCN Code :
EAR99
Circuit per Deck :
6PDT
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Published :
Termination Style :
Solder Lug
Body Length or Diameter :
29.51 mm
Number of Poles per Deck :
6
Product Type :
Rotary Switches
Index Stops :
FIXED
Voltage Rating - DC :
28V
Termination Type :
Screw
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Style :
Non-Shorting
Mechanical Life :
100000 cycles
Switch Function :
6PDT
Termination :
Solder
Grayhill
Features :
Shaft and Panel Sealed
Illumination Color :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Contact Current(AC)-Max :
5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Product Status :
Active
Product Category :
Rotary Switches
Mounting Type :
Panel Mount
Index Angle :
30 deg
Subcategory :
Switches
Mount :
Panel
Panel Cutout Dimensions :
Contact Plating :
Silver
Contact Current(DC)-Max :
1A
HTS Code :
Number of Switch Sections :
3
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Number of Positions :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@115VAC
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Base Product Number :
44MS30
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Throw Configuration :
Brand :
Grayhill
Electrical Life :
10000 Cycle(s)
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Datasheets
44MS30-03-6-02N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"