44M30-03-1-12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44M30-03-1-12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 85 DEG;C, 30 DEG 3
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Current Rating :
1A (AC/DC)
Index Angle :
30 deg
Packaging :
Bulk
Published :
2014
Index Stops :
Continuous
Product Length (mm) :
29.51(mm)
Illumination Color :
Voltage Rating - AC :
115V
Switch Action :
LATCHED
Number of Positions :
Grayhill
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Termination :
Solder
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Product Type :
Rotary Switches
Factory Lead Time :
16 Weeks
Brand :
Grayhill
RoHS :
Details
Number of Switch Sections :
3
Total # of Positions :
Illumination Type :
Not Required
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Depth Behind Panel :
43.61mm
Product Category :
Rotary Switches
Contact Current(AC)-Max :
0.075A
Orientation :
Straight
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Mount :
Panel
Number of Poles per Deck :
1
Pole Throw Configuration :
SP12T
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Length :
11.10mm
Lamp Type :
Body Height :
52.4mm
Housing Material :
Melamine/N/A
Features :
Electrical Life :
25000 cycles
Circuit per Deck :
SP12T
Radiation Hardening :
No
Base/Housing Material :
Melamine
Actuator Material :
Stainless Steel
Number of Decks :
3
AC Voltage Rating (Max) :
115
Mechanical Life :
100000 cycles
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Contact Style :
Non-Shorting
Package :
Bulk
Actuator :
Flatted
Terminal Type :
Solder Lug
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Angle of Throw :
30°
Pbfree Code :
yes
Mounting :
Panel Mount
Series :
44
DC Voltage Rating (Max) :
115
Product Height (mm) :
Base Product Number :
44M30
Current Rating (Max) :
1(A)
Mounting Style :
Panel
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Operating Temp Range :
-65C to 85C
Contact Resistance :
50mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Subcategory :
Switches
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish :
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Current(DC)-Max :
0.25A
Contact Plating :
Silver
Weight :
62g
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Panel Cutout Dimensions :
Product Depth (mm) :
Actuator Style :
Flatted Shaft
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature Min Deg. C :
-65C
Contact Material :
Silver Alloy
Datasheets
44M30-03-1-12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"