44HS30-12-1-08N
Mfr.Part #
44HS30-12-1-08N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Package / Case
125
Datasheet
Download
Description
SWITCH ROTARY 125 DEG;C, SHAFT/P
Product Category :
Number of Switch Sections :
12
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Active
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Package / Case :
125
Voltage Rating - AC :
115V
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating - DC :
28V
Index Angle :
30 deg
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Number of Positions :
8
Features :
Shaft and Panel Sealed
Actuator Length :
11.10mm
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Poles per Deck :
1
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Contact Current(AC)-Max :
0.075A
Termination :
Solder
Series :
44
Mechanical Life :
100000 cycles
Contact Material :
Silver Alloy
Packaging :
Bulk
Current Rating :
1A (AC/DC)
Base Product Number :
44HS30
Depth Behind Panel :
129.06mm
Mount :
Panel
Contact Finish :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Termination Style :
Solder Lug
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Angle of Throw :
30°
Panel Cutout Dimensions :
Switch Action :
LATCHED
Package :
Bulk
Index Stops :
FIXED
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
No
Contact Current(DC)-Max :
0.25A
Circuit per Deck :
SP8T
Number of Decks :
12
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Datasheets
44HS30-12-1-08N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"