44HS30-03-1-12N
Mfr.Part #
44HS30-03-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 125 DEG;C, SHAFT/P
Stock
9
In Stock :
9
Product Category :
Termination Type :
Screw
Mounting Style :
Panel
Actuator Type :
SINGLE SHAFT TYPE
Terminal Type :
Solder Lug
Mechanical Life :
100000
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Number of Positions :
12
Reach Compliance Code :
Compliant
DC Voltage Rating (Max) :
115
Contact Material :
Silver Alloy
Body Height :
43.61 mm
Switch Action :
LATCHED
Current Rating (Max) :
1(A)
Product Length (mm) :
29.51(mm)
Actuator Style :
Flatted Shaft
Contact Current(DC)-Max :
0.025 A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Contact Current(AC)-Max :
0.075 A
Illumination Type :
Not Required
Pole Throw Configuration :
SP12T
Surface Mount :
No
Number of Switch Sections :
3
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Switch Function :
SP12T
ECCN Code :
EAR99
Total # of Positions :
12
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Housing Material :
Melamine/N/A
Pbfree Code :
yes
Product Depth (mm) :
AC Voltage Rating (Max) :
115
Product Height (mm) :
Body Length or Diameter :
29.51 mm
Actuator Material :
Stainless Steel
HTS Code :
Datasheets
44HS30-03-1-12N
44HS30-03-1-12N-F datasheet pdf and Rotary Switches product details from Grayhill stock available at
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"