44HBGS30-01B12N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44HBGS30-01B12N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY GRND SHAFT LOW LEV
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Number of Poles per Deck :
1
Voltage - Rated DC :
28V
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
RoHS :
Details
Panel Cutout Dimensions :
Actuator Length :
11.10mm
Contact Material :
Silver Alloy
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Voltage Rating - DC :
28V
Angle of Throw :
30°
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Voltage Rating - AC :
115V
Subcategory :
Switches
Termination Style :
Solder Lug
Number of Decks :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Series :
44
Factory Lead Time :
16 Weeks
Index Stops :
FIXED
Product Category :
Rotary Switches
Circuit per Deck :
SP12T
Brand :
Grayhill
Voltage - Rated AC :
115V
Package :
Bulk
Depth Behind Panel :
Base Product Number :
44HBGS30
Grayhill
Product Type :
Rotary Switches
Product Status :
Active
Features :
Shaft and Panel Sealed
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Number of Positions :
12
Current Rating :
1A (AC/DC)
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
44HBGS30-01B12N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"