44A60-12-1-06N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44A60-12-1-06N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 6POS 5A 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated AC :
115V
Voltage - Rated DC :
28V
Reach Compliance Code :
Compliant
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Circuit per Deck :
SP6T
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Electrical Life :
6000 Cycle(s)
Voltage Rating - AC :
115V
JESD-609 Code :
e3
Depth Behind Panel :
129.06mm
Number of Switch Sections :
12
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Base Product Number :
44A60
Product Type :
Rotary Switches
Number of Decks :
12
Contact Current(DC)-Max :
1A
Mounting Feature :
Panel Mount
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Termination Type :
Screw
Termination :
Solder
Brand :
Grayhill
Lamp Type :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
5A AC 1A DC
Index Angle :
60 °
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator :
Flatted
Pbfree Code :
yes
Mount :
Panel
Published :
HTS Code :
Body Length or Diameter :
29.51 mm
Subcategory :
Switches
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Body Height :
129.06 mm
Number of Positions :
6
Contact Style :
Non-Shorting
Product Category :
Rotary Switches
Series :
44
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Function :
SP6T
Contact Plating :
Silver
Illumination Color :
Switch Action :
LATCHED
Contact Material :
Silver Alloy
RoHS :
Details
Contact Finish :
Mechanical Life :
100000 cycles
Current Rating :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Poles per Deck :
1
Panel Cutout Dimensions :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Index Stops :
Continuous
Features :
Grayhill
ECCN Code :
EAR99
Actuator Length :
11.10mm
Contact Current(AC)-Max :
5A
Angle of Throw :
60°
Datasheets
44A60-12-1-06N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"