44-NKA120-CAO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44-NKA120-CAO
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI .250" LED 120V TAB CLEAR AMB
Manufacturer :
Product Category :
Panel Cutout Shape :
Round
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Panel Cutout Dimensions :
0.25 (6.35mm)
Ratings :
AC
Voltage :
120V
Millicandela Rating :
3600mcd
Lens Size :
8.50mm Dia
Lens Style :
Round with Flat Top
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Viewing Angle :
15°
Type :
LED
Lens Transparency :
Clear
Current :
3.5mA
Lamp Color :
Amber
Wavelength - Peak :
592nm
Termination Style :
PC Pin
Series :
40
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
44-NKA120-CAO
Introducing Visual Communications Company, LLC 44-NKA120-CAO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:120V, Type:LED, 44-NKA120-CAO pinout, 44-NKA120-CAO datasheet PDF, 44-NKA120-CAO amp .Beyond Visual Communications Company, LLC 44-NKA120-CAO ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Visual Communications Company, LLC 44-NKA120-CAO
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING