44-547-11E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
44-547-11E
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
CONN SOCKET SOIC ZIF 44POS GOLD
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Current Rating :
1A
Feature :
Closed Frame
Number of Positions or Pins (Grid) :
44 (2 x 22)
Length :
85.3mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
44
Type :
SOIC, ZIF (ZIP)
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
20.0μin 0.51μm
Mount :
Through Hole
Termination Post Length :
0.150 3.81mm
Contact Finish Thickness - Mating :
20.0μin 0.51μm
Published :
2013
Number of Positions :
44
Series :
547
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
3.81mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material - Post :
BERYLLIUM COPPER
Width :
47.2mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SOIC
Pitch :
1.27mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Pitch - Post :
0.050 1.27mm
Height :
24.4mm
Number of Pins :
Datasheets
44-547-11E
Aries Electronics, Inc. 44-547-11E
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH