4302R-122H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4302R-122H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 500MA 600MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
2.66mm
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
Height :
2.41mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e1
Published :
Case Code (Metric) :
Shielding :
No
Package / Case :
2-SMD
Series :
4302R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±3%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Iron Powder
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Inductance :
1.2μH
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
500mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Case Code (Imperial) :
Q Factor :
30
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
500mA
Factory Lead Time :
45 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Test Frequency :
7.9MHz
Datasheets
4302R-122H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD