42UP36-12-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
42UP36-12-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Body Length or Diameter :
29.718 mm
Package :
Bulk
Number of Poles per Deck :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Depth Behind Panel :
129.06mm
Base Product Number :
42UP36
Angle of Throw :
36°
End Contact Material :
Silver Alloy
Index Stops :
Continuous
Bushing Type :
Product Status :
Active
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Center Contact Material :
Silver Alloy
Termination :
PC Pin
Number of Positions :
10
Throw Configuration :
SP10T
Contact Resistance :
0.05mOhm
Insulation Resistance :
Termination Style :
PC Pin
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Circuit per Deck :
SP10T
Number of Decks :
12
Switch Action :
Circular
Current Rating :
1A
Current Rating (Amps) :
1A AC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
42
Features :
Bushing Length :
0.437 inch
Terminal Length :
0.187 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Panel Cutout Dimensions :
Switch Function :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mechanical Life :
100000 cycles
Terminal Material :
Brass
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator Length :
11.10mm
Index Angle :
36 °
RoHS :
Compliant
Published :
Voltage Rating (AC) :
125 V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
125V
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Style :
Non-Shorting
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Contact Material :
Datasheets
42UP36-12-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"