42SP36-01-1-10S-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
42SP36-01-1-10S-F
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Voltage - Rated DC :
28V
Features :
JESD-609 Code :
e3
Termination Style :
PC Pin
Base Product Number :
42SP36
Number of Decks :
1
Body Length or Diameter :
76.33mm
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Electrical Life :
6000 Cycle(s)
Voltage Rating - AC :
115V
Switch Function :
SP10T
Mechanical Life :
100000 cycles
Current Rating (Amps) :
1A AC/DC
Contact Current(AC)-Max :
1A
Mount :
Panel, Through Hole
Package :
Bulk
Contact Style :
Shorting
Voltage - Rated AC :
115V
Surface Mount :
No
Termination Type :
Solder
Depth Behind Panel :
26.04mm
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (DC) :
115V
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Current Rating :
1A
Circuit per Deck :
SP10T
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Index Angle :
36 °
HTS Code :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Index Stops :
FIXED
Number of Poles per Deck :
1
Voltage Rating - DC :
28V
Termination :
PC Pin
Contact Current(DC)-Max :
1A
ECCN Code :
EAR99
Number of Switch Sections :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Number of Positions :
10
Series :
42
Angle of Throw :
36°
Panel Cutout Dimensions :
Contact Material :
Silver Alloy
Switch Action :
LATCHED
Pbfree Code :
yes
Contact Finish :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Body Height :
25.4mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Actuator Length :
11.10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Force :
5.761 ~ 83gfm
Datasheets
42SP36-01-1-10S-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"