42-CBSA-4.75X6.0X0.4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
42-CBSA-4.75X6.0X0.4
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 4.75" X 6" T/H
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Shield, 2-Piece
Ventilation :
Non-Vented
Factory Lead Time :
3 Weeks
Height - Overall :
0.400 10.16mm
Length - Overall :
6.000 152.40mm
Series :
40-CBS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Width - Overall :
4.750 120.65mm
Mounting Type :
Through Hole
Shield, 2-Piece 0.400 10.16mm 4.750 120.65mm Through Hole 6.000 152.40mm Non-Vented 40-CBS Bulk
42-CBSA-4.75X6.0X0.4 Overview
42-CBSA-4.75X6.0X0.4 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Through Hole value
40-CBS
A solid enclosure of Bulk
42-CBSA-4.75X6.0X0.4 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
42-CBSA-4.75X6.0X0.4 RF Shields applications.
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
  • Bluetooth mice
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC