418P10496LB3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
418P10496LB3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 600VDC RADIAL
Stock
665
In Stock :
665
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Series :
Orange Drop® 418P
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Published :
2004
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.886 22.50mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.650Diax1.201L 16.50mmx30.50mm
Dielectric Material :
Polyester
Lead Spacing :
0.969 24.60mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
600V
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Capacitance :
0.1μF
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
418P10496LB3
Cornell Dubilier Electronics 418P10496LB3
Orange Drop® 418P 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 600V-DC Polyester
418P10496LB3 Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 600V.A 0.969 24.60mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~85°C, the device can be operated.
418P10496LB3 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 600V